Přeskočit na: obsah, hlavní­ menu

nábytok do Vášho domova


Vyhledávání­

Aký matrac si vybrať?

Premýšľate nad novým matracom ale v tom množstve rôznych druhov a vlastností sa nevyznáte? Prečítajte si náš stručný sprievodca a budete vedieť, čo jednotlivé informácie u matracov znamenajú a aké vlastnosti budú pre Vás vhodné.

1. Tvrdosť matraca

Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie faktory pri výbere. Väčšina výrobcov uvádza stupeň tvrdosti na stupnici od 1 do 4, ale niekedy sa môžete stretnúť aj so slovným vyjadrením (mäkká až extra tvrdá). Obe dve stupnice však znamenajú to isté: tvrdosť 1 a 4 sú krajné extrémy a tieto matrace odporúčame zákazníkom, ktorí chcú extra mäkkou či extra tvrdý matrac. Bežne sa používa tuhosť číslo 2 pre ženy a tuhosť číslo 3 pre mužov. Veľmi výhodné sú partnerské matrace, ktoré obsahujú tuhosti obe. Ak hľadáte matrace pre pár využite našej akčnej ponuky 1 + 1 zadarmo .

Ďalšie vlastnosti rôzne tvrdých matracov sú tieto:

Tvrdosť č. 1

Medzi najmäkšie matrace patrí latexové matrace (napr. Matrace Linda ) a niektoré matrace zo studenej peny. Tieto matrace sú veľmi elastické, ideálne sa prispôsobujú tvaru tela, nevytvára protitlak, zabraňujú prípadnému vzniku preležanín a napomáhajú k uvoľneniu svalov. Tieto matrace uprednostňujú predovšetkým ženy, osoby s bolesťami kĺbov a starší ľudia.

Matrace Linda, tvrdosť 1

Tvrdosť č. 2

Do kategórie tvrdosť č. 2 radíme niektoré matrace polyuretánové, sendvičové, pružinové a matrace zo studených pien. Môžu sem patriť aj latexové matrace, ale iba ak sú kombinované s iným druhom materiálu. Tieto matrace sú elastické, ideálne sa prispôsobujú tvaru tela, nevytvára protitlak a udržujú chrbticu v rovine. Užíva je široká škála zákazníkov, najčastejšie ženy, ale aj muži rôzneho veku. Matrac strednej tuhosti je napr. Zora .

Matrace Zora, tvrdost 2

Tvrdosť č. 3

Do kategórie tvrdosť č. 3 patria niektoré typy sendvičových, pružinových a profilovaných matracov, u ktorých je použitá tvarovaná polyuretánová pena vyššej tuhosti, vrstva kokosového vlákna alebo studená pena s vyššou hustotou, popr. s vyšším odporom proti stlačeniu. Tieto tuhšie matrace uprednostňujú predovšetkým muži, mladší ľudia, zákazníci s vysokou hmotnosťou a všeobecne zákazníci, ktorí požadujú tvrdšie spanie. V tejto kategórii odporúčame matrac Tamara .

Matrace Tamara

Tvrdosť č. 4

Medzi najtvrdšie matrace patrí matrac zložené z vysoko odolnej polyuretánovej peny. Vrchnú vrstvu tvorí kokosové vlákno, ktoré zaisťuje dokonalé prevzdušnenie, napr. U matraca Agáta . Tvrdosť č. 4 uprednostňujú zákazníci vyššej váhovej kategórie a muži.

Matrace Agáta

Dvojaký tvrdosť

Zaujímavú variantu tvoria matrace, ktoré majú z každej strany odlišnú tvrdosť, tzv. Partnerské matrace. Zákazník si môže zvoliť tvrdosť matraca, akú momentálne potrebuje. Rozdielne tvrdosti u týchto matracov dosahujeme použitím materiálov s odlišnou objemovou hmotnosťou na vrchnej a spodnej strane matraca. Ponúkame matrace tuhosti 1-2 (matrac Soňa ), 2-3 (matrace Ankara ), 2-4 (matrace Caprise ) a 3-4 (matrac Maxi Kings ).

Tieto matrace patria k najobľúbenejším. Obľúbená je predovšetkým ponuka partnerských matracov 1 + 1 zadarmo, ktoré sú ideálne pre manželský pár (mäkšia strana pre ženu, tvrdšia strana pre muža).

Matrace Caprisa z bio pěny

Štyri druhy tvrdosti

Novinkou je matrac, ktorá obsahuje štyri druhy tuhosti zároveň. Požadovanú tuhosť matraca si zákazník môže zvoliť buď obrátením ložnej plochy matraca alebo otočením "hlava-nohy", pretože tu nie je uplatnené pravidlo zrkadlového tvorenie zón od stredu matraca. Medzi tieto matrace patrí Ingrid .

Matrace Ingrid, čtyři druhy tuhosti

Nastaviteľná tvrdosť

Veľmi praktické sú matrace, u ktorých je možné nastaviť a prípadne časom aj meniť požadovanú tvrdosť. Jedná sa o lamelové matrace (napr. Sára klasik ), ktoré obsahujú vymeniteľné pozdĺžne pružiace nosníky z PUR peny rôznej tuhosti. Každý nosník zodpovedá tiež iné váhovej kategórii a je možné ich počas života ľubovoľne meniť.

Matrace s nastavitelnou tvrdostí Sára klasik

 

2. Nosnosť matraca

Aby Vám matrace dlho vydržala, je nutné zvoliť správnu váhovú kategóriu. Pri každej našej matraca nájdete napísanú jej maximálna nosnosť. Zákazník by si mal vybrať matrac, ktorá má nosnosť min. o 5 kg viac ako je jeho hmotnosť. Pre viac informácií sa pozrite na hmotnostné limity u matracov .

3. Vek zákazníka

V rôznych fázach života telo vyžaduje rôzne zaobchádzanie. Je dobré týmto požiadavkám prispôsobiť aj podmienky pre spánok. Pre deti, ktorých telo sa vyvíja a rastie, je vhodné použiť skôr pevnejší matrac. Naopak starší človek by mal použiť mäkšie a elastickejšie matrac. Pre seniorov je vhodné doplnenie io polohovateľné lamelové rošty , najpohodlnejšie sú potom motorové typy .

4. Charakteristika užívania

Chcete si zaobstarať matrac iba na chalupu, pre návštevy, na ubytovňu alebo iné príležitostné spanie? Potom Vám postačí matrac polyuretánové, niektoré sendvičové a dobrou alternatívou sú tiež pružinové matrace, ktoré zaisťujú vysokú vzdušnosť. Pokiaľ však hľadáte matrac na každodenné používanie, je dobré pozrieť sa po matraci, ktorá má dlhú životnosť aj pri pravidelnom používaní. Jedná sa napr. O matrac zo studenej peny, bio peny, matrace latexové. taštičkové a mnohé iné kombinácie.

5. Voľba poťahu

Poťahy matracov sa delí na snímateľné a pevné. Veľkou výhodou snímateľného poťahu je, že sa môže opakovane prať. Snímateľný poťah Vám uľahčí prácu a okrem špiny a nečistôt sa zbavíte i roztočov. Látky poťahov majú štandardne šírku 230 cm a prežívajú sa dutým vláknom rôzne gramáže.

6. Spôsob uloženia matraca

Plánujete kúpiť si iba matrac alebo aj rošt ? Aj spôsob uloženia matraca je dôležitý a je dobré na to myslieť ešte pred tým, než si matrac kúpite. Ak matrac leží na pevnej doske, nedochádza k dobrému prevetrávanie matrace. Preto sa dnes odporúčajú latkové rošty , ideálne o šírke 5 cm s rozostupom 4 cm. Lepšie variantom sú rošty z pružných lamiel. Lamelový rošt dodáva väčšiu elasticitu matrac a tá sa môže lepšie prispôsobiť hmotnosti Vášho tela. Ešte väčšie pohodlie ponúka polohovací lamelový rošt, u ktorého môžete nadvihnúť časť roštu a zmeniť tak sklon matraca. U motorových lamelových roštov nie je potrebná fyzickej námahy pre zmenu polohy a tak môžete polohu meniť ľubovoľne podľa želania. To je ideálny pre staršie či chorých ľudí. Nie všetky matrac je však možné položiť na polohovací rošt, preto je nutné nákup matrac prispôsobiť roštu, ktorý máte doma, prípadne premyslieť nákup oboch prvkov postele súčasne.


Vyberte si z ponuky našich produktov

2 roky 140   60°C 3-4 7

Lima

Skladom

Partnerský sendvičový matrac Lima , dvojaký tuhosti. Tento matrac má z ...

od 167,00€ viac
2 roky 130   60°C 2-3 5

Riviéra

Skladom

Matrac Riviéra z obľúbenej studenej peny a komfortnou výškou 22cm. ...

od 239,00€ viac
Späť na "Články"