Mohlo by vás zaujímať
Kúzlo detskej izby
Pri zariaďovaní detskej izby je dôležité myslieť na záujmy a potreby samotného dieťaťa. Izba by mala byť miestom, kde sa dieťa cíti pohodlne a bez obáv. Ak sa chystáte zariadiť alebo pretvoriť dieťaťu či deťom detskú izbu, radi vám so správnym riešením detskej izby poradíme.
Plán premeny vysnívanej detskej izbičky
Základom kvalitného interiéru detskej izby je vytvorenie prehľadného plániku rozmiestnenia nábytku a zariadovacích predmetov, ktoré izba vyžaduje. Zamyslite sa alebo sa svojho dieťaťa najlepšie opýtajte, čo by vo svojom osobnom kráľovstve nutne potrebovalo.
Izbička by mala obsahovať 3 časti, a to miesto na odpočinok a spanie, na hranie a na učenie a vzdelávanie, či písanie alebo čítanie.
Študijný kútik
Povinnou výbavou detskej izbičky by mal byť písací stôl, prípadne so zabudovanými úložnými priestormi, ergonomickou stoličkou a kvalitnou stolnou lampičkou.
Písací stôl by sa mal umiestniť oproti oknu, aby na pracovnú plochu dopadalo prirodzené svetlo. Ak tak nemôžete urobiť kvôli priestoru, umiestnite písací stôl kolmo k oknu. Dávajte tiež pozor, aby dieťa nebolo osvetlené priamym slnkom a zároveň si nezatienilo rukou pri písaní.
Obľúbeným doplnkom pracovného kútika sú rôzne nástenky a magnetické tabule, ktoré sa potom využijú na vyvesenie rozvrhu hodín, odkazy alebo pracovné listy. Vekom a opatrnosťou dieťaťa môžete určiť, či hrany písacieho stola alebo iného nábytku budú ostré alebo zaoblené, aby sa dieťa pri hraní nijak neporanilo.
Hracia zóna
Ak máte v izbe dostatok priestoru, využite ho ako špeciálnu tvorivú a hraciu zónu, kde nemusíte dodržiavať žiadne špecifické pravidlá a mať obavy nad troškou neporiadku.
Hrací priestor môže byť jednoduchý kútik s mäkkými hračkami a vankúšmi, stolík na tvorenie umeleckých diel, skladovacími priestormi a miestom na vystavenie hotových prác vášho malého maliara. Deti sa najčastejšie hrajú na zemi, takže by bolo dobré zvážiť, či dieťaťu neinvestovať pár eur do menšieho kusového koberca alebo podložky.
Ak to priestor v detskej izbe umožní, môžu tu byť rôzne hojdačky, šmykľavky, rebriny a iné vychytávky, ktoré z detskej izby vytvoria tú správnu herňu. Tu je vždy potrebné myslieť na bezpečnosť dieťaťa.
Priestor pre pokojný spánok
V izbe by časť pohodlia a odpočinku nemala chýbať, pretože váš malý nezbedník sa bude chcieť po dlhom školskom dni aspoň na chvíľu ľahnúť a nabrať čo najviac energie.
Pri umiestnení postele by ste sa mali vyhnúť oknám a dverám kvôli prievanu. Nepriaznivé prúdenie vzduchu nie je dobré pre zdravie. Tiež nie je ideálne mať posteľ priamo oproti dverám, pretože to môže u dieťaťa v mladšom veku vyvolať pocit strachu a úzkosti.
Vhodnou variantou môže byť rohová posteľ, s ktorou sa ušetrí miesto v izbe, a ak je priestor malý, môžete použiť zvýšenú posteľ, pod ktorou bude pracovný kútik alebo úložný priestor. V poslednej dobe je to obľúbeným riešením v detských izbách s menším priestorom. Posteľ by tiež mohla obsahovať úložné priestory pod ňou, čo môže umožniť miesto nielen pre ďalšie hračky, ale aj knihy alebo oblečenie.
Výber farieb
Výber farieb do detskej izby by mal byť nielen estetický, ale aj funkčný. Farby môžu mať výrazný vplyv na náladu a správanie dieťaťa, preto je dôležité vyberať ich s ohľadom na potreby a preferencie vášho dieťaťa.
Pre správny výber zvoľte niekoľko farieb, ktoré spolu ladia. Môžete použiť farebné kruhy a vybrať farby, ktoré sú vedľa seba (Analógové farby, napr. žltá a oranžová) alebo oproti sebe (Komplementárne farby, napr. žltá a fialová).
Ak použijete neutrálne farby, môžete zmeniť vzhľad miestnosti pomocou farebného nábytku alebo farebných doplnkov, ako sú vankúše, závesy alebo koberčeky. Farby inšpirované prírodou, ako sú zelené, modré a hnedé tóny, môžu vytvoriť upokojujúcu a vyváženú atmosféru.
Ukážka analógových a komplementárnych farieb v detských priestoroch
Na našom webe ponúkame širokú škálu nábytku vhodného do detských izieb od mladšieho veku až po stredoškolákov, z ktorého si môžete vybrať!