Ako naplánovať kuchyňu? III. Inštalácie.

V predchádzajúcich článkoch sme si povedali o tom, ako vybrať kuchyňu, ako by mala vyzerať, ako ju priestorovo zostaviť a ako ju vybaviť. Sestavili sme teda ,,telo" kuchyne. V tomto článku si povieme o inštalácii, pretože to je to, vďaka čomu vaša kuchyňa začne dýchať. Inštalácia je činnosť, ktorá sa často podceňuje práve preto, že sa javí ako jednoduchá záležitosť, ale prejdite si s nami tento článok - a možno si ušetríte pár hodín práce, metrov káblov a zbytočne inštalovaných rúr.

Kuchyňa Elis

Pojem inštalácia zahŕňa odpadové potrubie pre drez a umývačku, plyn, prípojky pre teplú i studenú vodu, elektrinu a potrubie pre digestor.

Najdôležitejšími vstupnými informáciami na začiatok sú:

  • Údaj o príkone vami zvolených elektrických spotrebičov (nejedná sa o spotrebu elektrickej energie za hodinu kW/h – tj. údaj ekonomický).
  • Spôsob zapojenia spotrebičov – niektoré majú individuálne riešenie a vyžadujú samostatný prívodný kábel a zásuvku.
  • Prívodné káble - musia byť ukončené v určitých výškach s dostatočnou rezervou dĺžky.

Pre lepšiu predstavu si zvolíme vzor kuchyne:

Tvar kuchyne je do písmena ,,L", rozmery: 3300 x 3000 mm. Na tomto obrázku sme si zakreslili vybavenie kuchyne, k jeho inštalácii budeme potrebovať dorobiť prívody elektriny a potrubia. Ak ste si urobili nákres vašej budúcej kuchyne, práve teraz prišiel čas do neho dokresliť jednotlivé body inštalácie podľa vybraných spotrebičov a ich umiestnenia. Vzor nákresu nájdete v predchádzajúcom článku.

Kuchyňa s vybavením

Na tomto obrázku sme odstránili kuchynskú zostavu a môžeme vidieť jednotlivé prívody, ktoré sú inštalované tak, aby sme kuchyňu jednoducho sprevádzkovali:

Kuchyňa prípojky, potrubie

1. Elektrická zásuvka (230 V) pre el. rúru musí mať samostatný istený obvod, pretože ide o spotrebič, ktorého príkon je 2-4 kW.
2. Elektrická zásuvka (230 V) pre umývačku by mala mať tiež samostatne istený obvod, pretože tento spotrebič má príkon vyšší ako 2 kW.
3. Elektrická zásuvka (230 V) pre mikrovlnnú rúru nemusí mať samostatný obvod, ak je jej príkon nižší ako 2 kW.
4, 5, 6. Elektrické zásuvky (230 V) pre malé domáce spotrebiče, ktoré majú nižší príkon ako 2 kW.
7. Vypínač el. prívodu (400 V) pre sklokeramickú varnú dosku, musí byť umiestnený v dosahu, aby bolo možné v prípade potreby bezpečne odpojiť spotrebič.
8. Elektroinštalačná PVC trubka, umiestnená pod omietkou pre päťžilový kábel na trojfázový elektrický prívod (400 V) pre sklokeramickú varnú dosku. Jedná sa o samostatný istený obvod.
9–14 Spoločný elektrický obvod (230 V) pre osvetlenie, digestor, pre ovládanie osvetlenia slúži vypínač 14.
15 Odvádzacie potrubie pre odsávač pár, jeho priemer a výška závisí na type odsávača.
16. Prívod teplej a studenej vody pre drez, často spojený aj ako prívod pre umývačku.
17. Odpadové potrubie pre drez a umývačku.

Zásady zapojenia jednotlivých spotrebičov

Elektrická varná doska

Musí mať samostatný päťžilový káblový prívod na 400 V so samostatným predchádzajúcim ističom v rozvádzači. Ak sa jedná o pevné zapojenie do elektrickej siete, je nutné použiť viacpólový bezpečnostný spínač s minimálnou vzdialenosťou otvorených kontaktov - 3 mm. Tým sa myslí sporáková prípojka. Spínač je nutné umiestniť do 2 m od spotrebiča, aby bol ľahko prístupný. Prívod do vypínača je nutné konzultovať s elektrikárom, podľa aktuálneho stavu pôvodnej inštalácie. Odvod z vypínača by mal byť vedený PVC trubkou umiestnenou pod omietkou a vyvedenou 40 cm od podlahy. Práce súvisiace so zapojením a inštaláciou spotrebiča smie vykonávať kvalifikovaná a odborne spôsobilá osoba.

Plynový varný panel

Prívod plynu do plynovej varnej dosky by mal byť umiestnený vo vedľajšej skrinke, 70 cm od podlahy a ukončený guľovým ventilom, ktorý bude ľahko prístupný. Spojovacia hadica by nemala byť dlhšia ako 150 cm. Zapaľovacia iskra vyžaduje elektrickú zásuvku na 230 V vo výške 60 cm od podlahy. ODPORÚČAME popremýšľať nad kúpou dosky s termo poistkou – horáky varných miest sú termoelektricky chránené a v prípade, že plameň zhasne napr. kvôli prievanu, prívod plynu sa vypne. Práce súvisiace so zapojením a inštaláciou spotrebiča smie vykonávať kvalifikovaná a odborne spôsobilá osoba.

Digestory, odsávače pár - odsávacie potrubie má mať priemer aspoň 15 cm a malo by byť vyvedené do vonkajšieho prostredia. Každý ohyb odsávacej rúry znižuje jej výkon až o 30 % a naopak zvyšuje hlučnosť. Recirkulačný režim je dobre využiteľný, ak postačuje nižší výkon spotrebiča. Je nutné k tomuto systému dokúpiť okrem tukového filtra (bývajú súčasťou zariadenia), aj filter uhlíkový, ktorý zachytáva nečistoty a pachy z už odsávaného vzduchu. Na pripojenie osvetlenia digestora postačí 40 cm kábel na 230 V s voľným koncom, výška zásuvky sa odvíja od umiestnenia a typu digestora.

Kuchynské spotrebiče

Umývačka, tento spotrebič v sebe spája využívanie vody a elektrickej energie. Prívod studenej vody ukončený ventilom sa odporúča umiestniť vo výške 55 cm vo vedľajšej skrinke alebo umývačku napojiť na združený ventil spolu s vodovodnou batériou. Kanalizačná prípojka musí mať práčkový sifón vo výške 40 cm nad zemou, alebo ju možno napojiť na drezový sifón, drvič odpadu. Hadica na prívod vody má mať rozmery od 140 do 170 cm, ak ju potrebujete predĺžiť, je nutné kúpiť novú hadicu. Hadica na odvod vody má mať rovnaké rozmery ako prívodná, ak je nutné ju predĺžiť, možno to urobiť čiastočne, ale môže to mať vplyv na funkčnosť. Elektrinu, zásuvka na 230 V, je vhodné viesť opačnou stranou ako prívod vody. Zásuvka by mala byť umiestnená vo výške 70 cm nad zemou. Umývačku nemožno pripojiť na rozdvojku alebo predlžovačku!

Elektrická rúra pre svoj bezproblémový chod má 2 cm široký otvor na nasávanie vzduchu a odvetrávanie v spodnej a hornej časti predných dvierok, tieto otvory nesmú byť zakryté. Elektrickú rúru nemožno pripojiť na rozdvojku ani predlžovací kábel, ak sa jedná o rúru s príkonom 2-4 kW.

Chladničky, mrazničky – ak ich zabudujete do kuchynského nábytku, zásuvky by mali byť umiestnené vo vedľajšej skrinke vo výške 60 cm nad zemou. Nábytok, do ktorého spotrebiče zabudovávame, musí byť dostatočne priestranný, aby bol zabezpečený odvod vzduchu z elektromotora. Ak plánujete chladničku, ktorá vyrába ľad/chladené nápoje, nezabudnite na prívod vody.

Mikrovlnné rúry – pri voľne stojacej mikrovlnnej rúre môže byť zásuvka (230 V) za spotrebičom, v prípade zabudovanej mikrovlnky by zásuvka mala byť umiestnená vo vedľajšej skrinke.

Kávovary, mixéry a ďalšie malé spotrebiče – zásuvky pre ne sa umiestňujú vo výške 115-135 cm, záleží na výške spodných a horných skriniek kuchyne.

Kuchynské spotrebiče

Kuchynský drez, hĺbka drezu je obvykle 19–25 cm. Keď stojíme pri dreze, mali by sme byť schopní pri jeho správnom umiestnení položiť dlaň na jeho dno. Aby sme mohli upevniť drvič odpadu, mal by odpad mať priemer odtoku 9 cm. Drez by mal mať bezpečnostný prepad. Prívod vody sa umiestňuje v skrinke pod drezom vo výške 50–70cm. Odpad nie je dobré umiestňovať príliš vysoko, ak budeme odpad využívať len pre drez, jeho výška by mala byť 35–52 cm od zeme. DO OBLASTI UMÝVACIEHO PRIESTORU NIE JE MOŽNÉ NAINŠTALOVAŤ ZÁSUVKY, VYPÍNAČE ANI ZARIADENIA A SPOTREBIČE (VÝNIMKU TVORIA TIE NA TO URČENÉ – DRTIČE ODPADU). TENTO PRIESTOR JE OHRANIČENÝ PO CELEJ ŠÍRKE DREZU OD PODLAHY AŽ PO STROP.

Svietidlá – tie, ktoré umiestňujeme na spodnú časť horných skriniek, osvetľujú pracovnú plochu. Plošné sú lepšie než bodové a na 1 bm pracovnej plochy sa odporúča 13 W, nainštalované by mali byť na jeden centrálny vypínač. Halogénové bodové svetlá disponujú vlastným transformátorom, preto musia mať vypínač na svetelnom okruhu. Pripojenie - zásuvka 230 V. Ak svietidlá montujete na spodnú časť skriniek, je dôležité poznať ich spôsob chladenia – vypúšťanie tepla po obvode, nahor.

Vstavaná práčka – vzhľadom k hlučnosti, najmä pri odstreďovaní, by umiestnenie tohto spotrebiča v kuchyni malo byť len núdzovým riešením.

Účelom tohto článku je informovať o dôležitosti inštalácie a jej pravidlách. Aby ste pri plánovaní kuchyne mali povedomie, s čím sa budete potýkať. Inštaláciu je vždy vhodné riešiť s odborníkom. Zapojenie spotrebičov odborníkom síce vyžaduje ďalšie náklady navyše, ale jedná sa o dobrý krok, kvôli bezpečnosti, záruke aj poistke. Majte preto na pamäti, že inštalácia spotrebičov nie je len finančnou investíciou, ale investíciou do zdravia, bezpečnosti a ochrany majetku.

Ak si s niečím v organizácii vašej kuchyne neviete rady, kontaktujte nás, radi vám poradíme.

Predchádzajúce články:

 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup