Přeskočit na: obsah, hlavní­ menu

nábytok do Vášho domova


Vyhledávání­

Sedacia súprava - koženka a eko koža

Koženka býva často zamieňaná s eko kožou a obrátene. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Koženka

Koženka sa vyrába nepriamym nanesením samotného PVC alebo PU spolu s PVC na podkladový materiál. Najmä to býva tkanina, úplet alebo netkaná textília.

Výhody:

Koženka má tú výhodu, že má rôznu povrchovú úpravu a to buď dezén, lakovanie či rôzne vzory a farby. Jej vyhotovenie je oveľa lacnejšie ako u sedacej súpravy z kože.

Nevýhody:

Veľkou nevýhodou je, že vrchná vrstva sa neznáša so soľou a preto praská. Z tohto dôvodu sa začala využívať eko kože.

Údržba koženky

Koženka sa udržuje obdobným spôsobom ako koža . Stačí použiť vlhkú bavlnenú handričku. Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečistení je možné použiť mydlový roztok, ktorý najskôr vyskúšajte na malom nenápadnom mieste. Aj tu ako u kože platí pravidlo nepoužívať chemikálie najmä rozpúšťadlá, chloridy a leštenky.

Eko kože Eko kůže

Je novým moderným materiálom, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev. Ako bolo povedané, býva zamieňaná s koženkou, ale eko koža má hornú vrstvu zo 100% polyuretánu a ako podklad slúži 100% bavlnený úlet.

Výhody

Je vhodná pre alergikov, pretože okrem vzhľadu nemá s prírodnou kožou nič spoločné. Má aj vynikajúce vlastnosti, je vysoko odolná voči oderu, pevná a obojstranne priedušná. Ďalšou výhodou oproti koži je jej farebné prevedenie. Možno ju vyrobiť zo širokej škály farieb. Na prvý pohľad je nerozoznateľná od pravej kože. Jej obstarávacia cena je tak nižšia a dá sa prešiť na šijacom stroji.

Nevýhody

Jej hlavná nevýhoda je priepustnosť, vďaka tomu je náchylná na styk s tekutinami, ktoré môžu spôsobiť škody ako na povrchu tak vnútri pohovky. Jej životnosť je menšia ako u pravej kože, ale so správnym zaobchádzaním môže vydržať aj niekoľko rokov.

Starostlivosť o eko kožu

Ako o prírodné kožu tak o eko koži je potrebné sa starať. Hoci sa jedná o rôzny materiál, starostlivosť je rovnaká. Čistí sa tiež iba vlhkou bavlnenou handričkou bez chemikálií. Je tiež potrebné povysávať prach v záhyboch, ktorý sa tu usadzuje. Aj umelú kožu je potreba hýčkať. Doprajte ju raz za čas impregnáciu prípravkami na to určenými.