Přeskočit na: obsah, hlavní­ menu

nábytok do Vášho domova


Vyhledávání­

Skratky MDF, LTD a DTD na nábytku

Spotreba dreva v stavebníctve neustále rastie, a preto je potrebné neustále vyvíjať nové špeciálne stavebné materiály s optimálnymi mechanicko-fyzikálnymi vlastnosťami. Novo vznikajúce materiály nie sú dnes už považované za lacnú alternatívu a náhradné riešenie. Majú vopred určený spôsob použitia v konštrukciách.

Rozdelenie a charakteristiku vybraných druhov drevín si môžete prečítať v našom článku typy drevín , ktorý sa touto témou bližšie zaoberá.

Čítajte na cedulkách skratky MDF, LTD, DTD a neviete čo znamenajú? Je to z dreva, umelé, vydrží to vôbec? Čo znamenajú tieto záhadné skratky používané u výrobcov?

Skôr si ľudia kupovali nábytok do bytu alebo domu na celý život. Dnes je tomu inak, nábytok sa mení aj niekoľkokrát. Mladí ľudia si väčšinou kúpia do začiatku niekoľko kúskov jednoduchého nábytku a neskôr zariadenia menia podľa situácie.

Skratky MDF, LTD a DTD znamenajú doskový materiál, ktorý sa vzájomne líšia usporiadaním a hrubosťou drevené drviny a typom spojiva. Tieto jednolivé dosky sa líšia mechanickými vlastnosťami: pevnosťou, tvrdosťou, pružnosťou a odolnosťou. Z povrchovo upravených alebo plošne odrezaných materiálov sa vyrába nábytok.

Skratky:

MDF (medium density fibreboard)

Dosky s veľmi jemnou homogénnou štruktúrou (jemnejšie ako drevotrieska) a hodí sa tak skvele na výrobu nábytku. Jedná sa o prírodný materiál, pretože sa vyrába bez použitia lepidiel. Táto drevovláknitá doska sa dobre tvarovo opracováva vďaka kompaktnej štruktúre. Vyhladený profilovaný povrch MDF dosky sa povrchovo upravuje: fóliovaním (na dosku sa za tepla nalisujú PVC fólie) alebo lakovaním (možno použiť lesklý alebo matný lak). Najväčšie uplatnenie nachádzajú MDF dosky v kuchyniach. Možno na nich docieliť dreveného vzhľadu sa štruktúrou. Obľúbené sú u zákazníkov, ktorí chcú tvarovaná dvierka, ale nechcú platiť vysokú cenu za masív.

LTD - laminovaná drevotriesková doska

Patrí medzi materiál, ktorý sa v dnešnej dobe veľa používa. Výroba prebieha laminovaním drevotriesky špeciálnym papierom, ktorý sa potom následne zaleje melamínovou živicou. Je možné ho vyrobiť v mnohých dekorov. Najpoužívanejšie hrúbkou lamina je 18mm, slabšia (okolo 10 - 12mm) sa používa ako dno šuplíkov alebo chrbta skríň. LDT doska je umývateľná a hygienicky odolná, patrí medzi najvhodnejšie materiály vhodné na korpusy kuchynského a kúpeľňového nábytku.

Pozor - lamino nie laminát. Laminát je doska vrstvená, čiže hrubšie. Sú odolnejšie proti mechanickému poškodeniu (oteru, prierazu). Používajú sa ako povrch nosných dosiek (drevotriesky, MDF). Vyrábajú sa v mnohých prevedeniach.

Základný je CPL laminát, ktorý je strednotlaký a je odolný voči oderu a vode. V súčasnej dobe je najobľúbenejšie variantom, pretože je veľmi vhodný z praktickej i ekonomickej stránky. Hodí sa do namáhaných priestorov (garáží) a je kvalitnejší ako PVC fólie a používa sa napr. Na povrchy dveří.Na pohľad je už táto imitácia nerozpoznateľná od prírodnej dyhy.

Ďalšou možnosťou je HPL laminát, čo je vysokotlakový laminát je silný od 0,8mm a je vhodným kandidátom do extrémne namáhaných priestorov. Má vysokú tvrdosť povrchu a možno ho vyrobiť v niekoľkých dekoroch. Používa sa na pracovné plochy a kuchynské pracovné dosky.

DTD - drevotrieska s hrubšou vnútornou štruktúrou

Pod týmto označením nájdete ten nejobyčenější materiál. Použiť ju možno rovnako ako MDF dosky (jadro polepiť dyhou alebo laminátom). Vďaka tomu vyzerajú dyhované dosky ako drevené, ale vo vnútri Kvôli svojej hrubosti ju nemožno lakovať farbou alebo použiť poťahovou PVC fóliu. Drevotrieska nie je odolná proti vlhkosti, doska napučí a po vyschnutí nezíska svoj vzhľad späť. Slúži ako základ konštrukcie sedacích súprav.


Dyha

Je tenký plátok masívneho dreva. Nalepením na drevotriesku alebo MDF dosku vznikne materiál, ktorý je lacnejší ako masív a pritom tvarovo stabilný. Povrch je nutné upraviť transparentnými lakmi alebo morením.

PVC fólie

Foliovaný materiál. Používa sa na výrobu kuchynských dvierok lebo sú dobre odolná voči vlhkosti.

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client0/web5/tmp) in Unknown on line 0