Přeskočit na: obsah, hlavní­ menu

nábytok do Vášho domova


Vyhledávání­

Výber vhodnej kancelárskej stoličky

Presedíte väčšinu času v kancelárii alebo doma pri počítači? Pri užívaní tohto stroja k práci, štúdiu alebo hranie hier si môžete nevedomky škodiť. Cítite sa po dlhej práci s počítačom unavení, vyčerpaní a bolí vás niektoré časti tela? To je prvá známka toho, že je niečo zle. Môže to byť zapríčinené na prvý pohľad nepatrnými detailmi, akými sú napríklad nesprávne sedenie, držanie tela, poloha klávesnice.

A práve na týchto detailoch záleží najviac. Zlým sedením môže dochádzať k bolestiam určitých oblastí nášho tela ba dokonca k ich poškodeniu. Viac ako 2/3 obyvateľov našej republiky trpí bolesťami chrbta a bolesť chrbta patrí tiež medzi najčastejšie zdravotné problémy na svete. Začína to zvyčajne hrbením nad stolom, čo si málo z nás často uvedomuje. Je potreba s tým niečo robiť, ak si nechcete privodiť nepríjemné ťažkosti na zvyšok života.

Odborníci sa zhodujú, že zdravým sedením pri počítači sme schopní sústrediť sa dlhšiu dobu, zlepšuje sa náš krvný obeh a dochádza k znižovaniu stresu.

Základom zdravého sedenia je samotný výber vhodnej stoličky , ktorých výbere by ste mali venovať značnú pozornosť. Vybrať však vhodnú stoličku na sedenie býva väčšinou náročná úloha.

Dôležité parametre pre sedenie pri PC

Důležité parametry pro sezení u pc

Existuje niekoľko požiadaviek, ktoré musia správna kancelárska stolička spĺňať. Predovšetkým sú to ergonomické požiadavky zdravého sedenia, ďalej musí rešpektovať anatómiu ľudského tela, dlhú životnosť, jednoduchú údržbu a tiež musí dobre vyzerať.

Prvky výbere stoličky

Doba, ktorú strávite sedením na stoličke

 • Krátka doba sedenia - väčšinou sa uvádza do 4 hodín denne. Pri krátkodobom sedení zase tak moc nezáleží na zvolenej mechanike. Možno využiť takmer akúkoľvek. Výnimku tvoria iba ľudia so zdravotnými problémami spojené s bolesťami chrbta, tí by mali zvoliť stoličku primeranú ich problémom. Zvoliť môžu stoličku so synchrónnou mechanikou alebo špeciálne zdravotné.
 • Do 12 hodín denne - do dlhšej doby sedenia spadá štandardnú osemhodinová smena. Pre túto dobu, ktorú trávite na stoličke, sa hodí zvoliť synchrónne mechaniku, vhodná je tiež hojdacia alebo asynchrónne mechanika.
 • Viac ako 12 hodín denne - charakteristická doba pre nepretržité prevádzky, kedy sa ľudia na stoličke striedajú. Nevyhnutnou súčasťou je synchrónna mechanika. Jej výhodou je pohybujúce sa os sedadla a operadla, vďaka ktorej sa telo neustále udržuje v príjemnej a pohodlnej pozícii.

Poťahový materiál

 • Sieťovina - výhodou sieťovinového poťahu je jeho priedušnosť. To ocenia užívatelia najmä v letných obdobiach. V chladnejších obdobiach naopak nemá sieťovina izolačné vlastnosti. Sieťovaný sedák ocenia skôr užívatelia trpiaci na hemeroidy.
 • Čalúnenie - existujú štandardné obyčajné čalúnenie, ktoré sa odporúča pri sedení do 12 hodín denne. Vybrať si ale môžete zo špeciálneho čalúnenia, ktoré je vyrobené pre dlhšiu dobu sedenia. Výhodou čalúnených stoličiek je ich izolačná schopnosť, preto sú vhodné pre chladnejšie miesta. V ponuke máme celočalúnené kancelárske kreslo Klass .
 • Koža - vybrať si možno z pravej alebo syntetickej kože. Pravá koža je štýlová a nenáročná na údržbu. Čo sa týka syntetickej kože, tak tá je lacnejšia, ale má Nižní životnosť oproti pravej koži. Kožené poťahy sa neodporúčajú pri celodennom prevádzke. Vysokým komfortom sa vyznačuje kožené kancelárske kreslo Hawai.

Typ mechaniky

Typ mechaniky

Permanentný kontakt - operadlo je v neustálom kontakte s chrbtom používateľa. Ovplyvniť sa dá iba náklon operadla proti sedáku. Často možno aj u tejto stoličky nastaviť výšku operadla i výšku sedenia. Výhodou tejto mechaniky je nízka obstarávacia cena.

Hojdacia mechanika
- uhol operadla a sedadla sa u týchto stoličiek a kresiel nemení. Komfort sedenia tu zaručí bod otáčania, ktorý môže byť posunutý výrazne dopredu. Možno tiež nastaviť plynulú silu odporu a zabezpečiť náklon kreslá možno v niekoľkých pozíciách. U všetkých stoličiek je samozrejmosťou nastavenie výšky plynovým piestom.

Asynchrónne mechanika
- umožňuje nastaviť sklon operadla a sedadla nezávisle na sebe, vo všetkých pozíciách. Ovláda sa väčšinou pomocou troch pák, kedy jednou pákou nastavujete sklon operadla, druhú sklon sedáka a tretí výšku sedu. Mechanika vám umožní rôzne nastavenia vo viacerých pozíciách.

Synchrónna mechanika
- dovoľuje pohyb súčasne operadlu a sedadlu a neustále tak prispôsobuje tvar stoličky Vašim pohybom. Tiež je možné nastaviť silu prítlaku a výšku sedenia.

Voliteľné časti

 • Bedrová opierka - pomocou tejto opierky je možné prispôsobiť lepšie operadlo krivke chrbta.
 • Opierka hlavy - často nevyhnutná súčasť kancelárske stoličky.
 • Výškovo nastaviteľné podrúčky - k lepšiemu rovnanie rúk s pracovným stolom vám poslúži nastaviteľné podrúčky.
 • Výškovo aj stranovo nastaviteľné podrúčky - pokiaľ stoličky vlastní túto vlastnosť, možno u nej nastaviť nielen výšku, ale aj natočiť hornú lakťová časť. Eliminuje tým napätie v pažiach, lakťov, ramien a krku.

Kolieska - vyberať podľa povrchu, na ktorom budete stoličku používať

 • Tvrdá - určená na mäkké povrchy, hlavne na koberec.
 • Mäkká - na tvrdé povrchy, ako je dlažba, plávajúca podlaha, lino, PVC.
 • Univerzálne - sú použiteľné na všetky typy povrchu vďaka tomu, že majú tvrdý okraj a mäkký stred.

Nosnosť

Každá z kancelárskych stoličiek má svoju špecifickú hmotnosť, väčšinou sa pohybuje od 70 - 180kg. Vyberajte preto stoličku podľa vašej váhy, aby neskôr nedošlo k problémom z prípadnej reklamácie.

Správnou voľbou je kancelárska stolička Oklahoma , ktorá vlastní synchrónny mechanizmus, niekoľkonásobnou aretáciu a hmotnosť do 130kg. Kancelářská židle Oklahoma pdh v akci

Zhrnutie najdôležitejších súčastí kancelárske stoličky:

 • Pohodlný sedák a ľahko nastaviteľná výška sedenia.
 • Bezpečná základňa stoličky. Stabilitu zaručuje päťcípa podpera s kolieskami, ktoré poskytujú väčšie možnosti nastavenia.
 • Nastaviteľné podpierky rúk a opierka hlavy.
 • Anatomické operadlo - musí byť nastaviteľné v oboch smeroch.
 • Bedrovej podpora spodnej časti chrbta.
 • Materiál, z ktorého je vyrobená. Komfortné sedenie zaručuje sedátko aj operadlo s dostatočnou výplňou.
 • Nastaviteľná výška pomocou plynového piestu - dnes už samozrejmosťou.

Správne vybraná stolička vám bude slúžiť po mnoho rokov. Vložená investícia sa vám vráti vďaka priaznivému vplyvu na vaše zdravie. Problémy a bolesti budú preč a dobrá nálada vám pomôže zvládnuť všetky neduhy celého dňa.

V ponuke máme aj rad kancelárskych stolov , vďaka ktorým bude váš kancelársky interiér kompletné. Do kancelárie sa tiež hodí konferenčný stolík , ktorý o vás mnohé napovie.