Přeskočit na: obsah, hlavní­ menu

nábytok do Vášho domova


Vyhledávání­

Zdravé spanie pre bábätko

Vhodná matraca as tým súvisiace zdravé a kvalitné spanie je pre človeka dôležité v každom veku. Matrace pre bábätká sú však Matrace pro miminko špecifickou kategóriou, pre ktorú platia odlišné pravidlá a to, čo je vhodné pre dospelého, nemusí byť vhodné pre bábätko.

Matrace pre bábätko (0 - 2 roky)

Najčastejšie rozmery matraca do postieľky sú 120x60 alebo 140x70 cm. Na želanie vám ale môžeme vyrobiť aj atyp. Matrace pre bábätká máme v kategórii detské matrace a sú vyrobené priamo pre tých najmenších. Majú optimálny (stredná) tuhosť, vyrába sa v požadovaných rozmeroch a výška sa pohybuje okolo 8cm.

Častou chybou, ktorú sa rodičia dopúšťajú pri výbere matraca pre bábätko je jej tvrdosť a zónovania. Pri výbere tvrdosti matraca by sa mal rodič riadiť tzv. Zlatú strednú cestou. Nie je vhodné voliť ani príliš tvrdú a ani príliš mäkký matrac. Príliš mäkká matrac neudrží chrbticu v rovine, čo môže dieťaťu spôsobovať nielen bolesť, ale aj zdravotné problémy. Naopak príliš tvrdý matrac môže byť Vášmu dieťaťu nepohodlná a nepríjemná. Správny matrac by sa mala dokonale prispôsobiť tvaru tela dieťaťa.

Na rozdiel od matracov pre dospelých sa deťom neodporúčajú tzv. Zónové matrace. Dieťa na zóny nedosiahne a tie potom nepodporujú správne partie tela.

Matrace z kokosového vlákna Materiál používaný na detské matrace

Pre tých najmenších sa odporúčajú matrace penové, ktoré sú tvorené tzv. PUR penou, vyznačujúca sa svojou ľahkosťou a zároveň pevnosťou. Je dôležité, aby matrac bola vzdušná a dochádzalo k cirkulácii vzduchu. Takúto podmienku spĺňajú tiež prírodné matrac z kokosového vlákna, akou je napr. Matrace Tom . Dětská matrace Jirka

Používate alebo uvažujete o monitore dychu pre bábätko?

Monitor dychu slúži na upozornenie prípadného ohrozenia života dieťaťa a odhaľuje rizikové zníženie frekvencie jeho nádychov. Ukladá sa pod matrac, na ktoré vaše dieťa spí. Všeobecne platí, že čím je matrac silnejší, tým viac tlmí impulzy, ktoré má snímať doska monitora.

Najlepšie sa hodí matrac s výškou 6 - 8cm. Silnejší matrace (nad 11cm) sa neodporúčajú, monitor síce môže fungovať spoľahlivo, ale až pri vyššej váhe Vášho dieťaťa. Dôležité je, aby matrac v postieľke nebola umiestnená natesno, musí rovnomerne doliehať na sníamcí dosku. Vhodnými matracmi, ktoré sa hodia pod monitor dychu sú Jirka alebo Tom .

Poťah na matrac

Je dôležité si pamätať, že pre podporu zdravého vývoja bábätiek a detí je dôležité nielen na akom materiáli a povrchu spí, ale aj správna hygiena lôžka. Väčšina matracov má už snímateľný a prateľný poťah, vďaka čomu budete matrac udržiavať čistú a zabránite rozmnožovaniu nechcených mikroorganizmov.